четвртак, 18. јун 2026.

O Alkoholu, drogi, kocki

 

Jovana ima čudne komentare u startu (!?)
Što se alkohola tiče, alkohol je zdrav. Služi za dezinfekciju spolja, a i iznutra. Pivo je korisno za urinarni ttrakt, bubrege, bešiku. Crno vino za crvena krvna zrnca. Belo vino za (ženske) reproduktivne organe, ali i za jetru, uz određeni dodatak neke biljke, kod lečenja od žutice, napr. A rakije, postoje travarica i stomaklija, sami nazivi govore za koje svrhe. Orahovača za hipotireozu. Pa Manastirska i razne druge lekovite rakije. Komovica za obloge...
Nije problem u alkoholu, problem je u tome što nas niko nije naučio da li, kada i kako se alkohol koristi, konzumira.
Što se tiče primera iz kuće i najužeg okruženja u vezi opijanja, to nikako ne mora da bude razlog da i drugi u porodici krenu sa ispijanjem. Naprotiv, ako su ih gledali kako izgledaju, šta pričaju, kako se ponašaju, normalno bi bilo da ih to odvrati od konzumiranja alkohola, uopšte, da im se zgradi sama pomisao da bi i sami mogli da izgledaju i ponašaju se tako.

понедељак, 15. јун 2026.

Požuri Polako!

 To nije fraza, to sam kao dete čula više puta, kad me pošalju roditelji do bakalnice, da im kupim nešto, što su zaboravili da sami kupe. I meni to nikad nije bilo jasno. I jednom sam ih pitala kako da požuri polako?! Da požuri ili da idem polako?! Oni se na trenutak zamislite, pa se slatko nasmejane. To se tako kaže, rekao je rata. Idi polako, ali bez zadržavanja usput sa drugom decom, komšilukom... 😅

Moje razmišljanje i komentar na priču jedne Jovane iz Podkasta

Izvesna Jovana, Bosanka u nekom podkastu pričala svoju životnu priču. Prvo baby sittering I Londonu, posle 4 x kruzering, razne situacije na tim poslovima, putovanjima.  Nostalgija za kućom, porodicom ... 

I na kraju povratak i stacionar u domovini,. Organizovan život, ali i dalje uz 2-3 posla, kao i u inostranstvu, koje zbog toga kritikuje kroz priču. Ali i ponovna povremena putovanja u druge zemlje. 💁 

Pažljivo sam saslušala podkast. Devojka fina, vrlo rečita, kao i sve Bosanske 🤗 

Razmišljala sam kratko, pa odlučila dati moj komentar: 

 Nigde se ne moraš dokazivati. To sam shvatila malo kasno, ali tako je. I u svojoj domovini se moraš dokazivati, ako nemaš pametnija posla. 

S druge strane, u domovini ne dokazuješ se rečima, već delima. 

Same činjenice da ste dobro organizovana zajednica, familijarna, te da si proputovala pola, ako ne i ceo Svet, da si obezbedila sebi stan, vikendicu, auto, to te dokazuje široj društvenoj zajednici. Mada, to što još nisi zasnovala porodicu, nemaš decu, to ti neki pripisuju u minus, neuspeh, nepotpuni uspeh, pored svog materijalnog ostvarenja. 


To sa usisivačem i sl. mi je poznato iz ličnog iskustva. 

U želji za dokazivanjem, ostala sam bez popriličnog broja moje garderobe, pre svega nekoliko svilenih haljina. Ali, nisu mi ih otuđili stranci, nego pokrale naše žene, sa kojima sam se družila, u želji za zajedništvom, iako je sve govorilo da nisu društvo za mene. Ali nisam htela da budem uobražena, da se ja tu nešto izdvajam ... Na njihov "srdačan, prijateljski" predlog da mi jednu torbu sa garderobom one odnesu do autobusa i pošalju na moju kućnu adresu, da ne BiH se vraćala kući sa toliko prtljaga, što zbog granice, što zbog nemogućnosti da zbrinem sve sama... Nek su im alal! 


Opet, toliko hvališeš domovinu, a sve što si ostvarila u životu, ostvarila si (i još uvek delom ostvaruješ)  zahvaljujući angažmanu u tim stranim zemljama, za koje nemaš baš mnogo lepih reči ili bar imaš prilično nekih zamerki. 

Lepo je da si na kraju i sama konstatovala, da si svo vreme života provela samo u domovini, radila neke posliće, da ne bi bila srećna, ni tako govorila sada. 

Lep osvrt i iskreno priznanje. 


To sa komšilukom i prijateljima, iznenadni dolasci, kafenisanja, koliko može biti dobro i zanimljivo, toliko može da bude i opterećujuće. Svi imamo neki svoj ritam života, neke planove za svaki dan i nismo uvek spremni da poklonim neko vreme nekim ispraznim pričama. Ume to da bude i gubljenje dragocenog vremena. 

Treba imati obzira i prema drugima, ne samo zadovoljavati svoje lične potrebe i hirove, upotpuniti svoje slobodno vreme, koga neki imaju na pretek, jer nemaju ideja. Ili zbog lenjosti da se prihvate nekog pametnijeg posla od tračanja i pretresanja života komšija, "prijatelja", neprijatelja, rodbine i na kraju članova porodice. I kad zatvore krug, tad se sete nekih bitnih obaveza i odmah moraju da odu. 

Ili dođu samo da što bolje prikupe informacije iz prve ruke, vrlo direktnim pitanjima, interesujući se za najsitnije pojedinosti iz nečijeg života. Ili one što, čim im otvoriš vrata, još nisu Kročile nogom u tvoj dom, još sa vrata imaju neku primedbu, neku ideju kako da urediš svoj prostor, gde šta da premestiš, gde da probiješ zid i otvoriš novi prozor i slične ludorije. 

Nekad je bolje biti sam nego sa bilo kim. 

I nije loše dogovoriti poset i kvalitetno provesti neko vreme sa nekim, ko to zaista zaslužuje, ko zauzima važno mesto u tvom životu, tvom srcu ili samo u tvom poslovnom svetu. 

Svi ostali, tipa Gertruda iz "Pop Ćire i pop Spira", nisu dobrodošli. 


Sećam se našeg doma, gde su neke komšinice dolazile kod moje majke na kafu. Od ranog jutra, po obavljenoj kupovini u bakalnice, i ostajale satima, u raznim pričama, ali uz neizostavne tračeraje o svima i svakome. Onda bi skočile u nekom trenutku uz uzvik, "ju, kol'ko je sati?! Uskoro će mi muž s posla, a ja nisam još ručak ni pristavila"! I konačno bi otišle. 

Često BiH ja morala da prekine učenje, da skinem do prodavnice po hleb i druge potrepštine, da ne bi one morale da prekinu "veoma važne teme". 

Tada sam naučila da učim i radim domaće zadatke uz muziku sa uključenog tranzistora, kako BiH anulirala te glasove iz kuhinje.  

I tada sam imetka te nenajavljen posete, u bilo koje doba dana. 

Sem, naravno, kad je od životnog značaja. Tu ne treba gledati na sat, ni koje je doba dana, noći. 

To je nešto drugo. Čovečnost i humanost na delu. I to nema ni vreme, ni cenu. 



петак, 12. јун 2026.

Ženske grudi i muška opsednutost

 Pita lik u nekoj grupi za smeh i humor da li je on normalan, kad vidi grudi neke žene, on bi da je zagrli ...tako nekako. 

Mnogi odgovoriše da jeste normalan. 

Moj odgovor nije bio duhovit, ni potvrdan, već ozbiljno razmisliti, pa rekoh: 

Biće da ti nedostaje mama, tj. sigurnost. Grudi žene su simbol hrane, sigurnosti za bebu, a nekad  se to u podsvest uvuče ...



четвртак, 11. јун 2026.

Navodno Rusija sprema napad na SAyd

 Fake News, što bi rekao Trump! Ali ne bi bilo zgoreg da se malo i njihovo tlo zatrese i da osete šta je rat u pravom smislu te reči. 

Možda se onda probude iz kome, delirijuma, prizovu svesti❗ 

U toj mnogoljudnoj zemlji nije samo kriva nekakva šačica"vladara iz senke". Kriv je sav narod, koji mirno daje svoje muške članove u sumanute ratne pohode, umesto da svi složno ustanu u protest i odbiju saradnju po pitanju ratovanja sa bilo kim, sem u odbranu svoje zemlje, ako je njihova država napadnuta, onako, bez razloga. Ili sa razlogom, kako god. 

 

U koju god državu da odete, morate se prilagoditi pravilima i poštovati zakone te države.
Ako vam ne odgovaraju, ako ih ne poštujete, kršite ih, jednostavno ukinu vam gostoprimstvo, ponište vizu, budete deportovani iz te države. 

To pravilo jedino ne važi u Srbiji.
Ovde ko god dođe ili makar mnogi od njih, odmah krenu da gazduju, krenu da kritikuju. Hteli bi da menjaju. Ne sebe da prilagode, nego da pravila i zakone sebi prilagođavaju.
I dokle god je tako, dokle god ćutimo i tolerišemo takvo njihovo ponašanje, dotle boljeg života u Srbiji za Srbijance biti neće.

Tek kad primenimo pravila drugih evropskih i svetskih zemalja, da ih deportujemo, po kratkom postupku iseljavamo iz naše zemlje Srbije, proglasimo ih peronams non grata i oduzimati im sve što su ovde pribavili za sebe, možemo očekivati pomak ka boljem životu.

Ako treba organizovati izbore svake godine, dok ne pronađemo odgovarajuće ljude, neka tako bude.
Bolje i jeftinije je svake godine nove izbore praviti, nego pogrešni ljudi, pljačkaši i prevaranti da šefuju u našoj Srbiji.

Ja imam samo ovu jednu državu, domovinu i vrlo mi je stalo do nje, a i do sebe same i boljih uslova i životnog standarda‼️

USA napad na Iran

 Ima li nekog normalnog u toj Americi ili su svi prolupali? 

Zar u teritorijalno tako velikoj i mnogo ljudskoj zemlji nema nikog mlađeg dostojnog da bude šef države i radi svoj posao normalno, bez otimačine, pljačkanja, nasilja i terora nad ostatkom Sveta?! 


недеља, 7. јун 2026.

 Ko vam je taj "genije" koji veliča nepomjanike Vučić❓ 

Podseća me na onog što preko neke britanske (44...) kartice glumata velikog senior brokera i pljačka narod Srbije preko "berzanskih poslova". 


петак, 5. јун 2026.

"Vakcina protiv raka"

 

Oboleli "primio Vakcinu protiv raka" i poslat kući na dalje kućno lečenje⁉️
Biser nad biserima❗
Vakcine se daju da se neko zaštiti i ne razboli od neke bolesti. Ili ako dođe do infekcije, oboljenja, da bude u što blažem obliku, ali se daje PREVENTIVNO!
Vakcina nije lek u slučaju bolesti i ne daje se obolelom.
Bar je do sada važilo to pravilo u medicini, a poznato je i potpunim laicima.
Ovo danas je ludilo.
Traže se besplatni manekeni za farmako-mafijsku industriju, izgleda.

четвртак, 4. јун 2026.

Lopovi i lopovluci koji vladaju Srbijom

 

Te "stručnjake" sa genijalnim idejama treba mi namiriti iz Srbije. Dati im otkaz i onemogućiti ih da nađu novi posao, sem neke fizikale, da osete život o očnog naroda., tog što želi da ženske vi od svog rada pristojno, a u tu pristojnost spada i odlazak na more, me zato što je to Inn ili luksuz, već zato što je telu potrebno i to Sunce i ta slana voda, bogata raznim mineralima, pa i taj pesak, koji je na mnogim mestima vrlo lekovit, isceljuje neuropatije i sl. 


Normalno je da prodavac hoće da se zaštiti od inflacije. A ako ne može na rate skuplje, onda će i za odmah biti skuplje.
Opet po džepu kupaca, na štetu naroda.
Poenta cele priče i ideje jeste planirano osiromašivanje naroda, uvlačenje u bedu, siromaštvo. 


Novo pljačkanje naroda!
U banci treba da sede obučeni ljudi, koji će da posavetuju ljude u vezi kredita.
A postoje i oni, kojima se možete obratiti emailom ili pozivom da vam, potpuno besplatno daju info u kojoj banci je najpovoljnije da uzmete kredit. 




субота, 30. мај 2026.

O Gerijatriji na Svetskoj Sceni

O Gerijatriji na Svetskoj Sceni  

(Medicinski Kartoni Pod Lupom)


Gde nađe ove sagovornike, aman. 

 Recitatori, koji nemaju svoja mišljenja, svoje stavove, već se drže nekih knjiga (koje je neko drugi napisao) ili izjava, koje je neko drugi nekada izjavio. I to im je polazna tačka i potpora za ono što recituju. 


Kad čovek ima svoje mišljenje i svoj stav po nekom pitanju, ne parafrazira, niti citira ko je šta i kada rekao ili napisao, već govori ono do čega je došao samostalnim razmišljanjem, posmatranjem, sakupljanjem činjenica, sklapanjem mozaika i donošenjem sopstvenih zaključaka. 


Prva dvojica Hrvati (nemam ništa protiv Hrvata, sem da nam sole pamet kako mi ovde treba da živimo, šta da radimo, šta da jedemo, pijemo, a sve u interesu zemlje iz koje potiču ili u interesu upropašćavanja suseda, po onoj našoj: ja od njihove štete nemam korist, ali oni imaju štetu. I to im je dovoljno. I to im je i zadatak i svrha. 


Nemoj da nam oni otvaraju vidike. Dosta nam je onaj njihov "patuljak" to radio.
Volim da čujem njihovo mišljenje o stanju u Hrvatskoj, šta i zašto pojavljuju, šta lude i kritikuju i zašto.
Nama u Srbiji je to dovoljno okidač da to razmotrimo i preslišamo se i sami kakva je situacija u našoj zemlji po tim pitanjima. 


Što se tiče druge dvojice, samo ću reći šarlatani.

To što je neko glumac, to mu nije alibi za krvožderstvo i krvoprolića, dok je na mestu glavnog vođe, upravnika u državi.
Uostalom, Amerika je glumačka imperija, tamo svi glume, na sceni, na ulici, u životu, to im je i Zakletvom dato kao obaveza. I Regan je bio glumac. Uostalom, u Americi najbogatiji su Jevreji, ali i najmnogobrojniji šoumeni, glumci, pevači, umetnici su Jevreji. 
Prema tome, Zelenski ne može da bude izuzet. Najkrvavije ruke i savest ima Zelenski. 

 

A o poreklu žitelja Amerike, naravno da je neko nekada vodio evidenciju, kako je koja grupacija došla na to tlo.  
Za dobijanje državljanstva su svakako bili potrebni upitnici da se popune sa podacima. Morala se i mora polagati Zakletva, da ćeš biti lokalni žitelj zemlje u koju si se naselio i raditi u interesu te zemlje, u zemlji i van nje,, na engleskom, pa da se dobije državljanstvo.
Nisu trčali ni za kim, niti ga vukli za rukav ni nudili državljanstvo, ni pasoš.
Uostalom, za dobijanje vize, turističke, radne, moraju se popuniti formulari, sa podacima, obaviti razgovori i provere podataka... Itd i sl 
Glupo pitanje kako znaju koliko imaju žitelja, kojeg nacionalnog porekla. 



субота, 23. мај 2026.

Podrška

 Koliko god da vas ima tamo, ima nas još, koji nismo sposobni biti toliko sati na nogama, niti hodati puno,. 

Svakako jesmo Podrška ideji, inicijativi, predlogu, zamisli, zahtevu za Smenu dosadašnje vlasti, koja NIJE DOSTOJNA da reprezentuje nas, koja radi isključivo za lične interese i interese šire rodbine, bliskih prijatelja. i onih koje mogu kupiti sendvičem i bočicom vode ili šakom para


Koliko god da vas ima tamo, ima nas još, koji nismo sposobni biti toliko sati na nogama, niti hodati puno,. 

Svakako jesmo Podrška ideji, inicijativi, predlogu, zamisli, zahtevu za Smenu dosadašnje vlasti, koja NIJE DOSTOJNA da reprezentuje nas, koja radi isključivo za lične interese i interese šire rodbine i bliskih prijatelja.  

Koliko god da vas ima tamo, ima nas još, koji nismo sposobni biti toliko sati na nogama, niti hodati puno,. 

Svakako jesmo Podrška ideji, inicijativi, predlogu, zamisli, pokretanju zahteva za Smenu dosadašnje vlasti, koja NIJE DOSTOJNA reprezentovati nas, koja radi isključivo za lične interese i interese naroda iz kojeg potiče, a to nisu Srbija, niti Srpski narod, koliko god se oni budali u prsa i glumili velikosrbe. Podržavam lično Zahtev za razrešenje dužnosti i visoku kaznu svih koji su uključeni u obmanu, prevaru i pljačku naroda od strane moćnika, pod parolom, propagiranjem i pozivima, apelima da se narod, posebno stariji živalj, penzioneri priključe državnom programu, za koji garantuje vlada Srbije, a koji je obmanjivali, hohštaplerski, prevarantski čin pljačkanja naroda❗ 


петак, 15. мај 2026.

Mikročipovi i Cash

Komentari na emisiju:

"Mikročip ovo na mala vrata ušli u svakodnevnicu ljudi! U ovom zemljama se keš izbacuje iz upotrebe!"


Kartica je Ok, komotno se osećate. Cash nam treba samo za pijacu. Ukidanjem gotovine ukoliko daju se individualni poljo-proizvođači.
Blokiraju se seljaci, tj. Zelena pijaca. Ne možeš da kupujem II d proizvođača, nego preko trgovinskih lanaca.


Imamo berzansko poslovanje u Srbiji. Narod se stalno poziva, tvrdeći da je to Državni Projekat.
I na kraju te opljačkaju. A službe, koje treba da ih raskrinkaju, ćute kao zslivene❗
Pričajte malo i o tome‼️


Zapravo, svi će morati da imaju račun u banci i kad kupujemo kod seljaka na pijaci, mi ćemo sa našeg računa da prebacimo novac na račun pojedinih seljaka, kod kojih kupujemo. Kao kad šaljemo novac privatno jedni drugima, s računa na račun 💁 I taj transfer će morati da se vrlo sžurno i urgentno, odmah prebacuje i leže na nečiji račun, kako bismo mogli da kupljeni proizvod preuzme o i ponesemo kući.


Novac ima cenu, a nju čine: papir, boje, štampa. A vrednost na apoenima, svaka novčanica vredi koliko na njoj piše, jer smo mi prihvatili da verujemo u to, u tu vrednost.


Sa punim poštovanjem voditeljke i gostiju, moram primetiti: emisija predugo traje, previše gostiju u jednoj emisiji, previše se rasplinjujete na razne strane i razne teme i oblasti, umesto da konstruktivno razgovarate na zadatu temu, tj. da se držite teme. Ovako, izgleda kao da hoćete da smorite pratioce, gledaoce, slušaoce/kako god. I na kraju, tresla se gora, rodio se miš.
Drž'te se teme, uz manje gostiju po emisiji i kraće emisije, radi bolje koncentracije pratilaca. 💁 


Švedska nije slučajno odabrana za razne novotarije. Topla braća,  najrazvijenije Glbt zajednice ... Izopačeno društvo, na kome se može sve i svašta isprobati i ako tragično završe, pa i nije neka šteta po ostatak Sveta.
A odabir nije slučajni, niti tih umišljenih vladalaca iz senke. Bog ih je naveo na taj odabir, jer Bog, Stvoritelj svega vidljivog i nevidljivog, je neprikosnoveni Vladalac iz senke iako bi ovi umišljeni hteli da ga anuliraju. 


Što se mesa tiče, ja sam odavno (sa 5-6god., a sad mi je 70) shvatila da moramo ubijati životinje, da bismo imali meso (koje obožavam da jedem) na tanjiru. I rekla ocu da ja više neću da jedem meso. Meni je žao tih životinja. Mi smo siledžije, ubice ...
Tata mi je jednostavno objasnio da je Bog tako odlučio, osmislio. I da u Sv.Pismu je naglašeno koje životinje je dozvoljeno da jedemo, a koje su čoveku zabranjene za jelo. Te koje možemo jesti, njih uglavnom i uzgajamo upravo za tu namenu.
Dobro sam razmislila o tome, bilo mi je žao tih životinja, ali sam prihvatila svrhu njihovog postojanja. 


NISAM Pristalica čipova, jer oni nisu samo pogodni da nas kontrolišu 24/7 

Čipovi su zgodni i za EUtanaziju, kad tim Nadribogovima dune da prekinu boravak ljudi ili dela ljudi na planeti Zemlji. 


Prema tome, meso kao hrana čoveka je Božja zamisao i odluka, jer našem organizmu su potrebni sastojci, elementi iz te hrane. I tu je kraj priče.
I to tako i treba pojasniti svim vegetarijancima i veganima .
I biljke su, uostalom živa bića, koja rastu i razvijaju se. I ta živa bića boli gadno, kad ih uvereni, otkinemo, odsečeno. Zašto njih i njihovu bol ne žalimo⁉️🤔



понедељак, 11. мај 2026.

Crkva, Manastir, Cenovnik

 

Moćno ime kanala, pa takav treba da bude i sadržaj. Poučan, a ne kritizerski.
1000 dinara je za nekog kilo jagoda i espreso. Za drugog je to 7-10 dana da se prehrani.
U Zdravoj hrani 100g sočiva je 35 din., 100g palente 14 din, 100g prosa 17 din., 100g pahuljica žitarica 16-22 din., 100g pšen., ovsa, ječma, očišćenog 12-15 din., 100g keksa 38-55 din., 100g muslija 50-60 din., 250g pasulja 70-80din. i tako redom.  + kockica kvasca i kilo-dva brašna da se umese mali hlebčići, zemičke i odredi po 1 za svaki obrok, 3 dnevno ...  
U crkve i manastire kad ideš, čim tražiš da budeš pomenut u molitvi, kroz Liturgiju ili u spec.molitvi, znači da imaš neki problem. Zdravstveni, materijalni, finansijski, stambeni, porodični, lični ... I ne bi trebalo da se to naplaćuje, nego koliko ko može i ako može da dā.
U Tumane traže sveću od 500 din. I ako si jedva skupio za neki agencijski prevoz, poneo od kuće neki sendvičić .i bočicu vode za taj dan, usput stavio na oltar, na ikone svetaca, Zosima, Jakova i sv.Petke po neku paru i ostalo ti još 200-300 din., ti nemaš 500 din za sveću. A niko ti nije odmah rekao, nego na kraju, kod presvlačenja Sveca, kako ćeš se osećati, šta ćeš pomisliti? Da ti Svetac neće pomoći, jer mu nisi ostavio sveću od 500 din?! U takvim slučajevima, gde su strogo određeni cenovnici, mada potpuno neopravdano, treba te cenovnike izložiti javno, na ulasku u manastir ili na ulasku u manastirsku crkvu, na vidljivoj oglasnoj tabli. Pa ko ima i može da ispoštuje zahteve, neka uđe, ko ne može, neka ne ulazi.
U Studenici u trpezariji je usluga na nivou restorana, sa konobarima, poslužiteljima i nema cenovnika za hranu, ni kafu. Sve je na dobrovoljnoj bazi, poručiš jelo i/ili kafu, a u kutiju kod vrata ubaciš novac prema mogućnosti i želji. I niko tu ne stoji da te kontroliše da li si uopšte, ni koliko ubacio.
I Sv. Pismo kaže Nahrani gladnog, napoji žednog ...
Nemojmo nikog osuđivati, ali ni komentarisati postupke drugih, jer ima ona: Ne sudi drugome, jer nisi hodao u njegovim cipelama. Tako nekako glasi. Ne znaš koja muka koga muči.
Ili ona o dve ribe, koje se pekle na roštilju i jedna kaže drugoj: Joj sestro da znaš kako me ovo peče i koliko boli! A druga joj odgovara: Ma ćuti, sestro, nije to ništa. Da vidiš ti koliko mene boli, ne mogu ni da ti opišem. 💁
Nemojte oče Ivane ni pominjati te takve pojedinačne slučajeve. Recite sve to na malo drugačiji način. Napr., da je na nekim svetim mestima određena  cena za molitve i razne usluge i davanja. Možda nije opravdano, ali da se ta Sveta mesta tako održavaju ... I tome slično.
Kao u onim filmovima, gde advokat u sudnici postavlja pitanja osuđeniku, a branitelj se usprotivi, pa sudija kaže: Preformulišite pitanje! 😅
Na jednom hodočasnom putovanju, u jednom manastiru samo Iguman i jedan kaluđer. Iguman nam ispriča malo o manastiru, malo o njima dvojici odakle i kako su tu došli, šta i kako su zatekli. Izžali se Iguman samo tako, kako im je tu mnogo teško, u kakvoj nemaštini je manastir, meštani iz kola slabo dolaze na Liturgije ... I na kraju nas pozva u trpezariju, u dve grupe, jer ne može ceo autobus ljudi da sedne odjednom. U smo imali ugovoren ručak.
I ugosti nas kao za slavu. Kompletan ručak, od mezetluka i pita raznih, čorbe s piletinom, dve vrste glavnog jela (napr.punjene paprike i kuvani kupus) pečenja prasećeg, kolača raznih, sokova, kafe ...
I ja se pitah, priznajem, što se i na šta ovaj čovek malopre žalio?
I što se istroši ovoliko na nas, ako tako teško žive?
Eto. Ima raznih iskustava i raznih događanja.
Nek smo mi svi živi i zdravi. Ko nije nek ga Bog pomogne u ozdravljenju. I neka nas Gospod sve blagoslovi.
Oprostite na opširnosti.  🤷
Hristos Vaskrse! Vaistinu Vaskrse! ☦️❤️🤗

субота, 9. мај 2026.

Krst ☦️

 Krst ☦️ 


Kako se krstimo? 


            U ime Oca 



I Svetoga Duha            Amin❗ 






                 I Sina  




Ovo je pogrešno❗ 


Ispravno bi bilo: 



            U ime Oca 



    I Sina                  Amin❗ 

(Sin sedi sa 

desne strane Oca, 

kaže Simvol Vere)



         I Svetoga Duha 


четвртак, 7. мај 2026.

O bolesti, dr i odlukama

 

Sve sam to već prošla, odavno. Još 2000-te, pa narednih 10 godina na ovamo. Ukinula sam sebi mnogo toga, počevši od manikira, frizera, pedikira. Pa cigareta, a bila pušač 26 godina.
Jak karakter i odlučnost sve mogu. I nešto je bilo zbog zdravstvenog stanja, nešto zbog loših finansija, razvoda ...i mnogo toga.
Što se bolesti tiče, ubeđivali me doktori i neki iz okruženja da sam težak bolesnik, tj. sa ozbiljnim dijagnozom, teškom bolešću, neizlečivom. Malte ne. Hteli da ležim nepomično u krevetu i da mi stave kateter, da ne ustajem.
I ja ih gledam i kažem sebi da nisu normalni❗

Da doktor, mladi dr. nema pojma i da ne dolazi u obzir ležanje nepomično u bolnici.
Razmišljam u sebi: nemam povišenu temperaturu, nigde me ništa ne boli (sem zadnjice i repniih pršljenova, jer sam se okliznula na neku blatnjavu vodu i pala niz nekih par stepenika, vrlo nezgodno). I nigde ne krvarim ni spolja, ni preko urina ni stolice. Kako onda mogu da imam tešku bolest, tj. karcinom, jer su na to aludirali.
Doktor se uvredio i rekao da pošto neću da ga slušam i sarađujem, on ne može da me leči. I prebacili me na odeljenje patologije. 🤷
No, Bogu HVALA, evo mene, još žive, posle 26-27 godina od tada.
Bez zračenja, bez lečenja teškim lekovima. Samo sa raznim Fe, gvožđima, vit.B12, folnom kiselinom.
I čistim matičnim mlečom, od 3 ampulice po 10gr, pa posle u mešavinama sa medom, polenom, propolisom, još par teglica. Zapravo, dok moj organizam nije sam počeo da proizvodi, umnožava krvna zrnca.
Uz savet hematologa, po čašu crnog vina uz večeru i obaveznu konzumaciju čokolade.
Crne ili mlečne? Svejedno, kaže, samo da je čokolada.
Znam za vino, za crvena krvna zrnca. Ali, što čokoladu? Čokolada umnožava bela krvna zrnca, kaže mi hematolog.
Njega sam poslušala.
I bilo je dobro, Bogu hvala.
Tako sam, tokom tih 10 godina shvatila da je najvažnije očistiti krv, a ne samo umnožiti krvna zrnca.
Čim imamo neku bolest, naša krv se nečim zagadila. Važno ju je očistiti, a to najbolje radi čaj od Nevena.
A onda umnožiti, ojačati krvnu sliku. Čista krv i dobra krvna slika su osnov, preduslov za ozdravljenje.
Kad ponestane snage, a moraš se kretati, negde nešto završiti, bočica vode sa šumećim tab.multivite je dragocena. Ili bočica koja Kole (šta god neko i njoj pričao). Ili kuvani paradajz, sipati u bočicu.
I šta poneseni, pijuckali samo po par gutljaja, tokom te šetnje.
I ne kažem da ne trebate slušati doktore i sarađivati s njima. Ali, morate pratiti svoje telo. Ono najbolje zna šta mu treba, šta mu nedostaje.
I ne treba preterivati sa količinom čajeva, ni suplemenata, jer preterivanjem sa količinom neće se ubrzati ozdravljenje, ni oporavak. Može, baš izazvati suprotan efekat.
Ni bolest nije došla u trenutku, nego je vremenom slabio imunitet, a mi nismo to registrovali, nismo pridavali veliku pažnju ...
I treba razmišljati i donositi krajnje odluke.
Mi smo vlasnici našeg tela i nikom nije više važan naš život, nego nama samima. Zato, naša je krajnja odluka o našem telu i našem zdravlju i našem životu.
Doktori su tu da posavetuju, da predlože, da nam objasne i pojasne nešto. A mi odlučujemo hoćemo li prihvatiti predlog, savet ili ne.
Doktori nisu sveci, niti nepogrešivi, pa ne treba ni da budu sujetni, niti da se uvrede, da im se povredi ego, ako pacijent nešto odbije. Mogu pokušati sa nekim kompromisom ili da pacijent odbije dalju saradnju. Pacijent ima pravo i da potraži mišljenje i savet od više doktora, da čuje više stručnih mišljenja.
U tome nema ničeg lošeg, čak šta više, to je vrlo korisno i za pacijenta i za lekara.

понедељак, 4. мај 2026.

Tramp,ove pretnje i rat sa Iranom

 

Tramp je prekršio svaku meru❗ Nije trebalo uopšte da započinje sukob sa Iranom i rat, a sad, kad je već nepromišljeno ušao u taj rat, ne može da sve prekine i kaže puj Pike ne važi❗ I sad srlja u sve veću glupost i propast, a sve pod uticajem svog zeta i zetovojeve tupoglave, što slave i nezasite, što osvetničke, nacije‼️
Ko s đavolom tikve sadi, o glavu na se razbijaju.
Tramp je toliko imao simpatija kod Srba. Sad je prenio u čabar❗ Šteta❗
Nek konačno prestane da preti bilo kome, jer time ne veliča USA nego je umanjuje i ugrožava i ostatak sveta.
Neće on nikoga da sravni sa zemljom, a da ne bude posledica i za ostatak sveta i za USA takođe.
Zapad, sama reč kaže da su Za Pad. Neka to ima stalno na umu i Tramp i svi ostali, koji se buđaju u prsa i veličaju se. 

Trampu vreme ističe, rok trajanja mu je blizu isteka, uskoro će otići, napustiti ovaj svet, ali ne treba da bude toliko samoživ, nek misli malo više na svoje potomstvo, ako već ne misli na sve nas ostale. 

петак, 1. мај 2026.

Uspešni u ex Yu i Srbiji

 Meni je 70 god. i sećam se jednog zimskog raspusta u kome je trebalo da naučimo neku pesmicu takvog besmislenog sadržaja, od tri strofe. Jedva sam je naučila, uz veliku koncentraciju i zamuckivanje da je izdeklamujem. 

Mnogo dece je reklo da nisu mogli da je zapamte, nauče. 

Onda nam je učiteljica rekla da nije za ocenu, da je to neki test, neki eksperiment, koji su dobili da sprovedu u školi. 

I to je bilo svo objašnjenje. 

Tek posle 2000.-te i svih ovih burnih promena i raznih dolazaka na vlast, setih se toga i shvatih o kakvom testu je bilo reči još tada. 

Bilo je i na faksu u Sarajevu i Banjaluci kasnije nekih "novih" smetova. Mom ocu su preporučili neki da tamo idem na studije. I pitao me da li bih. 

Nisam želela. I nisam ni pogrešila. 

Ali, sećam se, kad smo otvorili u Sarajevu novu poslovnicu, KEY (Kvarner express), pa je jedan kolega došao u Bgd zbog nekog posla, pa nas obišao, bio naš gost dan-dva. Bio je neki šaljivdžija, društven, komunikativan. Spremao se da preuzme mesto šefa u toj poslovnicu. Visoko obrazovan, fakultetski. Studirao u SJJ. 

I onda onako u razgovoru i nekim njemu svojstvenim šalama, krene odjednom da deklamuje neke tekstove iz knjiga, koje je očito napamet naučio. Nešto, tipa politička ekonomija, napr. 

E, ti su imali uspeha, koji su mogli sa lakoćom da uče napamet, bez razmišljanja, bez povezivanja, bez logike. 


недеља, 26. април 2026.

Žalbe Vučiću

 Žali se neka žena Vučiću što joj je inspekcija pokupila robu, jer nije imala neki papir... A ima preduzeće za meso i mesne proizvode. 

Ja htedoh da joj odgovorim, pa odustadoh. 

Šta bi vredelo. Ali ono što mislim, mislim. 

Slaba Vajda ženo, ako misliš da će ti taj obmanjivali i pljačkaš pomoći. 

Ja sam opljačkana za mnogo para od "projekta" za koji "garantuje i podržava vlada Srbije". Do sada sam radila časno i pošteno i zato nemam ništa sem osnovnog i nedovoljnog za normalan penzionerski život, pa moram još dodatno da radim, da se podkrpim. A 70 mi je godina. Dokle ću još moći da radim, ne znam. A šta posle, kad više ne budem mogla da radim, mada mi je i sad teško, ali se nekako primoravam?!  



петак, 24. април 2026.

Tražim Povrat Novca Opljačkanog Preko Berze i "Državnog Projekta"

 

Kad ćeš Vučiću, onako  usput, da mi vratiš novac, koji ste mi ti i tvoji puleni opljačkali, preko "državnog projekta, iza koga stoji i podržava vlada Srbije", a koji propagiraš svakodnevno preko YouTube-a i vabiš narod da se što pre prijavi, jer mu je ostao čas još jedan dan,  čas samo jedan sat do zatvaranja pristupa projektu❓
Kad ću dobiti mojih 550 hiljada dinara (koje,usput, treba da pola pozajmljenog na par dana vratim dobrom poznaniku, a drugi deo od refinans. kredita da utroši da platim utrošeni gas i okrečim kuću) +USD 92.124, zarađenih na toj berzi (jer sam celog života marljivo i pošteno radila i zato sad nemam ni za normalan život i troškove, a 70 mi je godina, pa rekoh, 'ajd' da uđem u taj projekat iza koga stoji i garantuje moja država, da makar kol'ko obezbedim za troškove i neku mirniju starost, a ne da radim u mojih 70 godina života za preživljavanje, jer penzija je smešno mala)+ USD 250, za ulazak u taj projekat, u to obmanjivačko, pljačkaško kolo❓ 



Kovačevićev Ekspoze

 

Zaboravili ste, Kovačeviću, obmanjivanje i pljačkanje naroda (sa posebnim akcentom na i pozivom starijeg življa, penzionera) od strane rukovodstva i vlade Srbije, vrlo legalno, preko nekog "državnog projekta", koji podržava "vlada Srbije". I koji se predstavljao kao Gazprom invest, pa nije Gazprom, pa to je učešće na svetskoj  berzi. I na kraju vas opljačkaju, ne samo za novac zarađen na toj berzi, nego i preko toga, za "refundable" novac, u vrednosti 0.62 bitnkoina, tj. 550. hiljada dinara, uz učešće za prijavu na isti, od US$ 250.-
Drugo, Kultura je širok pojam. Tačno, treba da se mnogo polaže i ulaže u kulturu u Srbiji, ali to nisu samo drama, film, opera. Postoji i mnoštvo  poljoprivrednih kultura, što svi koji mislite i govorite o kulturi, to zaboravljate.
Džaba dobar film ili drama, koncert, ako su tanjiri prazni ili puni uvezene, zagađene hrane.
Hoću reć, to nam govori i da kultura ima izuzetan značaj za život i preživljavanje ...
I ne zaboravite da Hrista nisu priznali i time ga i izdali i pogubili književnici i lihvari❗Ne širi se otrov samo iz TV i radio programa, niti samo iz iskakanja iz frižidera. I iz književnih beleški isijava često otrov za zatupljivanje i izbeljivanje mozga.
I jedna opaska, Kovačeviću. Postoji i nešto što se zove kultura govora i kultura izražavanja, a vi. ko se zalaže za kulturu, ste baš tu zatajili, omanuli, u ovom vašem ekspozeu. Više ste podsećali na ćaciste ...


недеља, 12. април 2026.

Vaskrs 2036. I Razmišljanje

 Osećam se često, kao Isus Hristos. Ne sveta poput njega, nego ne prihvaćena od svog naroda na pravi način, odgurkivana poput Hrista kroz vekove, do današnjih dana, kad je zavladala moda, praćenje tradicije, a ne stvarna vera. 

I sutra da se zaista pojavi Hristos među nama, mnogi verni i neverni bi ga i smejali, kao i pre nepunih 2000 godina. 

A možda bi ga snašlo isto što i tada... Uz nešto izmenjen način na koji bi stradao. 

Ne zameram nikom. Nisam ja tu da sudim, a ni praštam. Bog sudi, prašta ili kažnjava. Ja samo primećujem. Sakupljam delove i deliće i slažem mozaik. A Gospod ga snima i registruje.  

Svi koji misle da je Bog darežljiv, milosrdan, greše. 

Kazne Božije se izlivaju na mnoge, samo oni odbijaju da to shvate. 

U svojoj uobrazilji da su redovni ili često na liturgijama, učinili dosta za crkvu, za veru, pomogli mnogima, nahranili gladne, napojili žedne, da su učinili sve što se od njih traži, zahteva, očekuje. I da su im gresi učinjeni u znanju ili neznanju, svi oprošteni, jako greše.  

Nahranili gladne, napojili žedne,  uz podsmeh da puno jedu, puno piju. 

To je veći greh, nego ne nahraniti gladnog, niti napojiti žednog. 

Isto važi i za podilaženje, dodvoravanja, veličanje nekog ili sebe iz interesa i sl. 

Ali ...

четвртак, 9. април 2026.

Tramp i Rat u Iranu

 

Tramp je pao na ispitu čovečnosti, diplomatije i multilateralnih odnosa sa Svetom❗
I ovaj rat sa Iranom nema veze ni sa Trampom, ni sa Amerikom. To je rat Jevreja protiv Irana i ostatka Sveta.
Nisu se proslavili sa njihovim Terenskim u Ukrajini, pa sad traže druge mere za ispitivanje svoje dominacije u Svetu.  💁 A Tramp je kao balavac naseo na njihovu ideju.

недеља, 5. април 2026.

Razmišljanje o Gospodu Bogu,. o Simvolu Vere i sl.

 Kao i obično, tokom Posta i u vreme velikih i značajnih Praznika, mene vrlo aktivno obuzima razmišljanje o Bogu, Veri, Postanku Sveta, Svecima ...


Tako i jutros, u zoru, na Cveti, pre odlaska na Pričest, spopalo me  razmišljanje o ... O Gospodu Bogu,.  O Simvolu Vere i sl. 


I shvatih da mi tu, u Simvolu Vere, nešto ne štima. 

Nešto mi nije posloženo kako treba. 

Mada, i jutros u Crkvu izrekoh sve onako, kako je neko to davno osmislio.


Primetih da je naglašeno da je Isus Hristos, Sin Božiji, od Oca rođen, a ne od Majke (❗) 


Pa još i Rođen pre svih vekova (❓) 

Malo čudno, jer ovaj Kalendar, koji praktikujemo, jeste od Hristovog Rođenja, pa na ovamo. 

Ali, vreme se merilo i pre Isusa Hrista. 

Postojali su mnogi vekovi i pre Njegovog dolaska na ovaj Svet. 

A prosto je nemoguće da je baš rođen pre svih tih vekova, pa se kasnije pojavio kao mala beba, a ne kao mali starac. 

Ako je Hristos od Oca Rođen pre svih vekova, gde je bio kad je Bog Otac napravio Adama i od Adamovog rebra i Evu, Adamovu družbenicu. 

Što je njih pravio, što nije Hrista pustio da šeta njegovim Rajskim Vrtom i Hristu načinio družbenicu? 


Ako je Hristos od Oca rođen pre svih vekova, onda Bog nije muškog roda, nego Žena. 

Žene rađaju, a ne muškarci. 

To takođe znači da je Hristos već bio otelovljen, čim je rođen. 

A i Adam, koji je stvoren, a ne rođen, je bio otelovljen, pa od Duha Svetoga oživljen, čim je od njegovog rebra Bog stvorio i Evu. 


A ako Hrist nije pre svih vekova bio otelovljen, nije ni postojao u stvarnosti, već Svetlost od Svetlosti, rođen u mašti i mislima Boga Oca, kao novi Božiji projekat, za neka buduća vremena, da bude ostvaren, što se i dogodilo mnogo vekova kasnije. 

Ne kažemo džabe 'Sinula mi je ideja..."). 


Stari Zavet naglašava, mnogo puta, koliko je ko imao godina, kad mu se nešto bitno dogodilo u životu. Rodio prvi, drugi, treći sin, napr., oženio po drugi put i sl. Znači, i tada se vreme merilo, samo ne znamo po kom kalendaru. Sigurno u nekim spisima postoji i taj podatak, ali nas niko nije sa tim upoznao. Nije nas bombardovao tim, takvim podacima u životu i u obrazovanju. 

Možda i zato, da bi lakše nama manipulisalo. 


Sišao s Nebesa (❗) i ovaplotio se od Duha Svetoga i Marije Deve i postao Čovek. I raspet za nas u vreme ... 

To nema baš mnogo logike❗ 

Prvo kaže Rođen od Oca. 

Pa "Sišao sa Nebesa" 

Pa, Ovaplotio se od Duha Svetoga i Marije Deve i postao Čovek. 


To će opet značiti, da je "sišao s Nebesa", davnašnja Božija ideja,  koja mu se rodila u glavi, dok je možda pravio Adama i Evu ili kad ih je izbacio iz Raja, sa Nebesa sišla na Zemlju, da se realizuje,


Ako se Ovaplotio od Duha Svetoga i Marije Deve, onda mu Bog, Svedržitelj nije otac, nego Sveti Duh mu je otac. 


Ovaplotio se. Utelovio se. Materijalizovao se! 

A Materija postaje živa uz pomoć Svetoga Duha. Sveti Duh oživljava Materiju. A Bog je stvara. 

Bog je Svedržitelj, Stvoritelj Neba i Zemlje i svega vidljivog i nevidljivog. 

Znači, nije se ovaplotio od Duha Svetoga i Marije Deve, nego je Materiju, koju je Bog stvorio u utrobi Marije Deve, u jednom trenutku, posle 4-4,5 meseci od nastanka materije, istu Sveti Duh oživeo.  


Zatim, u Simvolu Vere se prvo pominje Gospod Bog Otac, a zatim Gospod Isus Hristos, Sin Božiji, pa tek onda Sveti Duh, što je pogrešno. 

Jer, da nije bilo Svetog Duha, ne bi bilo ni Isusa Hrista. Ne bi ga imao ko ovaplotiti, oživeti. 

Sveti Duh je stariji od Isusa Hrista i treba da bude na drugom mestu u Simvolu Vere. Odmah posle Boga Oca. 

A onda dolazi Isus Hristos. 

I na kraju Crkva. 


Uostalom, ovaplotiti ne znači i oteloviti i oživeti. Oteloviti je jedno, a oživeti je nešto sasvim drugo. Oteloviti je materijalizovati, stvoriti telo. A oživeti tu materiju, to telo je nešto sasvim drugo. Udahnuti Život u to telo, pokrenuti funkcije tog tela, pustiti u rad to telo, to je nešto drugo. 

Kao kad neko napravi neku mašinu, neki stroj. To je "otelovljenje". Ali mašina kao mašina je bezvredna skalamerija dok je neko ne aktivira, ne pokrene, ne pusti u rad. E, to puštanje u pogon, to je oživljavanje tog otelovljenog izuma, stroja, bića. 


Inkarnacija❗ Karne je meso. Inkarnacija znači umesiti, pretvoriti u meso. Zapravo, uneti u meso, udahnuti u meso, oživeti meso.


I ako postoji Inkarnacija i postoji Vaskrsenje, logično je da može postojati i ReInkarnacija, tj. ponovno rođenje. 


Hristos je umrlog Lazara oživeo četvrtog dana po smrti, kad je telo već počelo da zaudara, kako sestre rekoše. Krv se zagadila, pokvarila, meso spremno da truli. 


A sam Hristos se pojavio u istom telu, sa svim ranama na rukama i nogama, gde su mu zabili klinove, da ga raspnu na krst, po pogubljenju, po svirepom ubojstvu, gde su mu kopljima probili telo na više mesta i pustili mu svu krv da isteče. Znači, njegovo telo je bilo ponovno "umešeno", Rupe od koplja nestale, krv obnovljena. Jedino ostale rupe od klinova, radi verodostojnosti. 

Zbog tih rupa i Apostol Toma je poverovao da je to zaista Hristos. 


I nije tačno да је човечанство, пре Христовога доласка, било отуђено од Бога, (и да људима још увек није било дато пуно откровење Божје.)  


U Starom Zavetu lepo piše da se Bog počeo pominjati, prizivati, od trećeg Adamovog sina, od Sita. 

Misli se na Boga Oca, naravno. 


I još treba jednom za svagda razgraničiti neke pojmove. 

Isus Hristos nije Bog. 

On je plod Boga. Kao što je i sve na Zemlji plod Boga. 

Bog je stvorio Svet, stvorio sve na Zemlji. Sve stvoreno je plod Božiji. 

Plod Božijeg delovanja, plod Božije mašte, plod Božijih ideja, plod Božijih misli i zamisli. 


Tako je Isus Hristos plod Božiji. Rođen u Božijoj zamisli, Božijoj glavi pre svih vekova i ostvarena zamisao uz Svetoga Duha i Marije Deve u jednom vremenskom periodu, koji je Gospod Bog Otac smatrao najpogodnijim za ostvarenje te njegove ideje. 

I po otelovljenju i oživljenju, Gospod Bog Otac je taj svoj plod, koji se ovaplotio, otelovio i zaživeo, tada i obožio, obdario i mnogim Božanskim odličjima i moćima, pa je tako njegov Sin Isus Hristos postao oboženi Čovek.. Sln nije sam Bog. To se potvrđuje i u Simvolu Vere, gde se kaže da Isus Hristos, Sin Božiji, sedi sa desne strane Oca. Znači Bog Stvoritelj nije isto što i oboženi Isus Hristos, koji je pola Čovek, kao što su i mnogi Sveci bili preko Hrista obdareni od Boga Oca nekim moćima, ali su od roda Čovečija. 


I pošto je zaista rođena ideja  ovaploćenja, otelovljena i oživljena, onda je Gospod Bog Otac rešio da tog svog Sina,  primi sebi, nazad, ne više kao ideju, već sad u stvarnom obličju. 

I Sin sedi sa desne strane Oca. 

I čeka Očev znak da opet siđe na Zemlju, sa slavom, da sudi živima i mrtvima. I njegovom (Zemaljskom) carstvu neće biti kraja. 


Ako u nečemu grešim neka mi Bog oprosti. ❤️ ☦️

субота, 4. април 2026.

Vlast udara i na najstarije, ne samo na decu i najobrazovanije

 

Udara ona i na najstarije, samo vi niste u toku.
Za razliku od vas "najmlađih i najobrazovanijih", najstariji će morati da preuzmu stvar u svoje ruke i uz Božiju i Božansku pomoć odrade stvar kako valja.
Kad vas lopov napadne i pikrade, valjda ne molite ga ljubazno da vam vratim ukradeno, nego ga ščepate za okovratnik, za rukav, za grudi i prosikćete "vrati mi moje pare❗" ili, ako se otrgne kojim slučajem trčite za njim i filete usput "drž'te lopova"❗
Ako vas napadne manijak, nećete ga ljubazno zamoliti da vas pusti, da vas ostavi na miru. Birićete se svim silama, nadčovečanskim, da mu umaknete ili ga onesposobite.
A vi, šta radite, vodite tu decu u iscrpljujuće šetnje, moleći ovu oholu, nesposobnu vlast da skloni svoje guzice sa tih fotelja, na kojima su se neopravdano, greškom našli

четвртак, 2. април 2026.

O "Grešnim Nogama..."

 Kaže Episkop Valjevski, o.Milutin o svojoj želji u mladosti, još dok je bio jeromonah u man. Kaona, za odlazak u Man. Sv.Nektarija na Egini, "... oprosti Bože mojim grešnim nogama ...". 


Noge ne mogu biti grešne. Ni ruke. One ne funkcionišu same za sebe. Njima upravlja centar za pokret, kretanje, koji je u glavi u mozgu. 

Znači Mozak upravlja rukama i nogama i celim telom. 


I Srce ima udela u tom upravljanju, svojom željom da se nešto pokrene, nešto učini. 


No, ni Mozak, ni Srce ne funkcionišu sami. I njih nešto pokreće. A to je Duša Čoveka, Sveti Duh, čestica Sv Duha, darivana od Boga Oca, nekih 4-4,5 meseca po začeću. 

Ta Sv. Čestica, taj Sv. Duh u nama, pokreće ceo naš organizam.  


E, sad je pitanje, ako je Sv. Duh naš pokretač i misli i dela naših, zašto taj naš Sv. Duh dopušta da nas naše noge ponesu u nekom pogrešnom pravcu ili naše ruke da učine nešto pogrešno, zlo i naopako⁉️ 


Zašto Sv. Duh ne blokira svaku našu pogrešnu želju, svaki naš pogrešan pokret⁉️ 

To je tema za ozbiljno razmišljanje, za istraživanje, ispitivanje. 💁 





O jednoj Priči sa YT, sa kanala "Moja Priča

 O jednoj Priči sa YT, sa kanala "Moja Priča" 

Glupa priča. Šta je tu sa tog spiska bilo neprihvatljivo i pogrešno?! 🤔 Zahtevi sasvim opravdani. Majka je trebalo da sama primeti neke stvari i decu opomene, vaspita. Imala je celu godinu za to, a i vreme pre dolaska u tu kuću.
Da je očuh ih opominjao, izgledalo bi da ih mrzi, ne voli.
Jedino je način na koji je ukazao ženi njene propuste u vaspitavanju dece bio pogrešan.
Činjenica je da je kuća bila njegova, nisu je zajedno stekli u braku.
I još, ona se "odrekla" posla i karijere "zbog dece"! Pazi izgovor. Pa postoje vrtići za decu, produžen boravak u školama, a i promena zanimanja za roditelje, prekvalifikacija.
Došla na grbaču tog čoveka sa dvoje dece, da ih on izdržava, a deca raspuštena mala banda, rade šta im padne na pamet. Skaču po kauču, jedu gde stignu, prljavim rukama pipaju šta stignu po kući, tokom jela pričaju preglasno. Dok se jede ne priča se, je staro pravilo. S druge strane, čovek, koji ih izdržava, radi za sve njih, dođe uveče kući umoran i hteo bi da se odmori, da u miru obeduje.
Nije njegovo da decu opominje i utišava, pre svega jer nije njihov biološki otac.
I šta tu nije bilo jasno toj ženi?!

I ta žena ide dalje u svom egoizmu, svom raspusništvu. "Uvređena", odlazi kod svoje poznanice, školske drugarice, sa svoje dvoje dece i tu traži utočište. Traži novu grbaču, na koju će da se okači i uživa u svojoj nemarnosti, neradu ...i da ne nabrajam više.
Muž joj šalje razne poruke, a ona ih ignoriše. Što ga ne blokira?!
Što ne traži razvod odmah, ako ne namerava da se vrati?
Ne bi imala alibi za duži besplatni boravak u novoj kući.

Na odlasku iz kuće drugog muža rekla je deci "idemo kući".
Pa gde joj je ta kuća  gde ih je povela? Gde je živela pre ponovne udaje? Ima li roditelje i roditeljski dom, ako ništa drugo?
Mnogo poučna priča.
Priča, koja tako dobro oslikava mnoge loše karakteristike nekih žena, koje misle da su samim tim što su žene, pa još i majke, nekako i zakonom zaštićena vrsta. A zapravo svojim ponašanjem, lenjošću, nemarom, omalovažavaju i srozavaju ugled i dostojanstvo svih žena.

субота, 21. март 2026.

O sastanku nekog Bildenbergovog vrha piramide

 O sastanku na vrhu piramide svetske vlasti, nekog Bildenberga, jednom godišnje, njih 120-139 ...

Slažem se da su neophodne promene u Srbiji. I da ova postavka nije trebalo da bilo kada dođe uopšte u žižu događanja, s ne samo na vlast u Srbiji.
Samo me zanima jedno❗
Kako znate šta je dogovoreno na nekom sastanku, ako nema zapisnika, nema snimanja, ni prisustva bilo kog sa strane, nema ničega❓🤔

уторак, 17. март 2026.

Trampovi glupi izgovori i jevrejske laži

 Glupi izgovor za zlu akciju prema nedužnom svetu. 

Svi treba da imaju nuklearno oružje, tako da jedna zemlja, koja ga ima, ne može da drži ceo svet u strahu i podčinjenosti. Pa, ako ga upotrebi, da joj se odgovori na isti način. 

I još nešto❗ Gospod Bog nije dao Izrael Jevrejima. To je laž, kao i mnoge druge od strane tog naroda. 

Gospod je prokleo Jevreje i rekao da će večno lutati po Svetu, da neće imati svoj dom. A lutalice, nomadi, nisu bogati ljudi. Imaju samo osnovno za život, što mogu seljakati tamo-amo. Kraj priče. Za pametnog dovoljno❗ 


петак, 6. март 2026.

O Ratu Jevreja protiv Irana. I o proricanju mati Galaktijeo istom

 O ratu Amerike i Izraela, tj. Ratu Jevreja protiv Irana. I o proricanju mati Galaktijeo istom ...

Trump treba da se stidi, postao je krvolok,  igračkica u rukama Jevreja. Sram ga bilo❗ Neka pošalje kao vojnike svog Zeta Jevrejina i svoje sinove u prvu liniju fronta u Iran, da brane Američku čast, a ne tuđe sinove, muževe, očeve, unuke.
Treba neko da napadne, bombarduje Ameriku i Izrael, da se bave svojom odbranom, pa neće imati vremena da trče po svetu, da napadaju nedužne narode i pljačkaju i otimaju tuđu imovinu i tuđa bogatstva, prirodna, Bogom dana i ona ljudskom mukom i trudom stečena❗
Niko nije dao odobrenje, ni saglasnost niti delegirao Ameriku, ni Izrael da zavode red, niti da  diktiraju život na ovoj Planeti. 😡
Živimo i pustimo druge da žive❗☦️ 


петак, 9. јануар 2026.

Crkva, Vatromet, petarde

 To je Običaj. 

Nekada se lupalo u šerpe, lonce, metalne lavore, korita, kante, kofe, danas se koriste petarde i vatromet. 

A sve sa razlogom. Razlog je da se zastraši i otera đavo, nečiste sile, zlo od naših domova i porodica. 

I to se radi isključivo na Badnje veče i 13.jan. u ponoć iliti na Srpsku Novu godinu ili sv. Vasilija. 

Može i da se samo otvori prozor i drekne, poviče, da se zastraši i otera zlo! 

To je Običaj. 

A to bacanje petardi po mesec dana pre i posle Oficijelne Nove godine, to je budalaština, besmislenost.

Smisao odlaska u crkvu

 U crkvu se ne ide zbog čopora, ide se zbog sebe, zbog Gospoda Boga, Stvoritelja svega vidljivog i nevidljivog i njegovog Sina i zbog Molitve. 

I tu nas ne zanimaju ostali prisutni, ni njihovo ponašanje, sem ako ometaju tok liturgije, ni njihovo licemerje. 

Nije na nama da ih procenjuje o, niti im sudimo. To ostavljamo Gospodu Bogu, koji sve vidi, čuje, snima, registruje i vidljivo i nevidljivo. I telo, govor i dušu, misli.  I oni će pred njega stati kad tad i položiti račune za svoja dela i nedela. 

Mi idemo zbog sebe i opštimo sa Bogom kroz liturgiju i pomolimo se, zahvalimo Bogu za ono što nam je priuštio, u nečemu pomogao, nešto darivao. Ili ga zamolimo za pomoć da prevaziđemo neku situaciju, neku teškoću, nepravdu sa kojom smo se sreli. Nas samo to zanima. To je poenta odlaska u crkvu. 

Razgovor sa ostalim prisutnima se obavlja posle liturgije, napolju, ispred crkve ili u Parohijskom domu, uz kaficu, čaj ... 


A to "ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe..." da ideš redovno u crkvu, tj. na liturgiju, kazalo bi ti se samo. Ili makar da čitaš literaturu o veri, Sv. Pismo i dr. 

Bližnji ti ne mora biti niko od porodice, familije, tj. po krvi, to može biti i potpuni stranac, koji ti pruži ruku ili kome ti pružiš ruku, pomoć u nekoj situaciji, a pored kog su mnogi, koji su mu trebali pomoći, mirno prošli ne pogledavši ga, napr.

To je onako ukratko, pojašnjenje. 

Na liturgiju dolaze mnogi, a da uopšte ne slušaju šta sveštenik pripoveda. Fizički su tu, a umno ko zna gde. 

Svima nam se to ponekad dogodi da u nekom trenutku odlutao u mislima, ali moramo biti toga svesni i odmah se vratiti i koncentrisati na tok i smisao liturgije. 

Pažljivo pratimo izlaganje sveštenika tokom cele liturgije i dobijemo puno pojašnjenja nekih nam nepoznanica. 

A i dosta materijala za razmišljanje, za dalju analizu. 


Drago bi mi bilo da sam ti makar malo približila razlog i motiv našeg odlaska u crkvu i samu veru. 

четвртак, 8. јануар 2026.

Jabuka i Greh

 Ma, to sa jabukom, pitanje je da li je zaista to bila jabuka ili je neki đavo uspeo da krivotvori taj podatak. 

Isus je pokazao na jednu smokvi i rekao da će to stablo da se osuši. Mogla je to biti i smokva, znači, to zabranjeno voće. A u engleskom paradajz znači Raj. Ili u hrvatskom Rajčica. Možda je paradajz bio nekad jačeg stabla, pa je to bilo zabranjeno voće. Sad se smatra povrćem. I lubenica je  povrće, a mi je svrstavamo u voće. 

Jabuka, opet, važi za izuzetno zdravu voćku. U Engleskoj važi ona poslovica: jedna jabuka dnevno, drži doktora dalje od kuće.

Ako je ta jabuka toliko zdrava i korisna po zdravlje Čoveka, zašto bi Bog Otac zabranio deci da jedu nešto što koristi njihovom zdravlju?!  

Mislim da je jabuka pogrešnom proglašena Zabranjenim voćem, voćkom preko koje su se Adam i Eva ogrešili. 

A i Evin kostim ne liči baš na jabukovo lišće. A logično je da su svoje "kostime" ubrali sa stabla sa kog su ubrali i  Zabranjenu voćku, pod kojim su i stajali, kad ih je Otac prozvao. 

S druge strane, smokvin list se od davnina smatra kostimima Adama i Eve. 

A iskreno, i sam plod smokve po obličju podseća na mošnice muškarca, kao i na grudi, dojke, žena.  

I možda to nisu Šmokljani, nego Šmokljani, po Smokvi. Nego, ti jezici su sve pomrsili, tipa Špinat ili Španać umesto Spanać. 💁
Svako dobro od Boga svima želim! ❤️☦️ Hristos se rodi! ☦️❤️🎄🎊


недеља, 4. јануар 2026.

Grafiti i Bela Kuga

 Da, tako nekako i izgleda briga vrha za natalitet, a dok narod gladuje i beduje, oni kupuju 18-tu nekretninu u zemlji ili negde u svetu, investiciono zlato, jahte ... 

Na grupi "Samo Smeh Srbina Spašava" upravo je još neko svojom objavom potvrdio ono što ja rekoh još pre par decenija, jer mi je uzbuna oko pada nataliteta i "bele kugle" ostala uši, vređala inteligenciju. 

Neko na grupi postavio "grafit" sa nekog zida : 

"Srbi j.b.t. se 

Da nas bude više" 


Venecuela

 Zanimljiv text, samo nigde ni reči o drogi. Mora da su Ameri izmislili priču o drogi i plasirali nam da opravdaju svoje korake, zar ne? 

Ako je istinita priča o drogi, ja sam na strani Amera. 

Šteta što i kod nas nema toliko nafte, pa da i ovde pokupe neki vrh ledenog brega, da nas spasu ove okupacije od strane naše bivše posluge.  

A text na FB glasi ovako: 

"Venecuela je zemlja koja na papiru izgleda kao san, a u stvarnosti živi kao opomena. Nalazi se na sjeveru Južne Amerike, okrenuta Karipskom moru, bogata prirodom kakvu malo koja država ima. 

Glavni grad Karakas je velik, živ i pun kontrasta, a u cijeloj zemlji danas živi oko 28 miliona ljudi. Govori se španski jezik, a bolivar, nekada jaka valuta, danas je simbol dugotrajne ekonomske krize.

Venecuela ima najveće dokazane rezerve nafte na svijetu i upravo je ta činjenica obilježila njenu sudbinu. Nafta je godinama donosila ogroman novac, gradila puteve i gradove, ali je zemlju učinila zavisnom od jednog jedinog izvora prihoda. Kada su došle političke greške, pad cijena nafte i snažne međunarodne sankcije, ekonomija se urušila. Inflacija je pojela plate, nestajali su lijekovi i hrana, a milioni ljudi su napustili zemlju tražeći osnovnu sigurnost.

Venecuela je godinama bila na udaru vodećeg svjetskog imperijalizma koji širom svijeta, pod različitim izgovorima, prisvaja prirodna bogatstva slabijih država, čak i silom, a u zadnje vrijeme potpuno otvoreno i javno. 

Uprkos svemu, Venecuela ostaje prirodno čudo. Na njenom tlu nalaze se tepui planine, ogromne kamene zaravni ravnih vrhova koje izgledaju kao da ne pripadaju ovom svijetu. Sa njih se ruše Anđeoski vodopadi, najviši vodopadi na planeti. Kroz zemlju protiče rijeka Orinoko, jedna od najvećih u Južnoj Americi, koja hrani prašume i sela i vijekovima je bila životna arterija domorodačkih naroda.

Jedno od najneobičnijih mjesta na svijetu nalazi se upravo u Venecueli. Iznad jezera Marakaibo gotovo svake noći sijevaju munje, i to stotinama puta, bez grmljavine. Taj prirodni fenomen poznat je kao vječne munje Marakaiba i vidi se kilometrima daleko. Mornarima je nekada služio kao prirodni svjetionik.

Venecuela je i zemlja snažne kulture i emocije. Bejzbol je nacionalna strast, važnija od fudbala, a djeca odrastaju sanjajući da postanu profesionalni igrači. Muzika i ples su dio svakodnevice, a narodne tradicije i dalje žive uprkos siromaštvu. Svijet je pamti i po izborima ljepote. Venecuelanke su više puta osvajale titule Miss svijeta i Miss univerzuma, što mnogi vide kao simbol kontrasta između vanjskog sjaja i unutrašnje borbe.

Ime Venecuela znači Mala Venecija, naziv koji su joj dali prvi evropski moreplovci, zadivljeni kućama na vodi. Bila je jedan od osnivača OPEC a i decenijama važan igrač u svjetskoj energetici. Danas je zemlja rastrgnuta između onoga što ima i onoga što joj ne dozvoljavaju da koristi. Između prirodnog bogatstva i globalne politike. Između ponosa naroda i umora koji traje godinama.

Evo kao poentu sjetimo se one priče o dva goluba koja su stajala na grani i gledala kako razbojnici pale kuću poštenog čovjeka. 

Jedan golub je odletio do rijeke, u kljun zahvatio malo vode i vratio se da je prospe po vatri. Znao je da to neće ugasiti požar, ali je ipak ponavljao isto. Drugi golub ga je pitao:

"Zašto to radiš kada nema smisla. Ne možeš ugasiti vatru."

A prvi golub mu je odgovorio:

"Možda ne mogu ugasiti vatru, ali želim da se zna na čijoj sam strani."

Ta priča je i priča o Venecueli, ali i o nama. 

Nekada ne možemo promijeniti svijet, ali uvijek možemo izabrati stranu. A ponekad je i mala kap vode dovoljna da pokaže ko smo. "


петак, 2. јануар 2026.

Imamo sve, ali nemamo mira

 Kako ko. Ima svega, samo je mnogima nedostupno, nemogu sebi priuštiti. Ne treba nam zbog prestiža, nego zbog potrebe. 

Ne radi se tu i nezahvalnosti, nego o potrebi, za boljim životnim uslovima, koji utiču direktno i na bolje zdravlje. 

Bilo je gramzivih i pohlepnih, egoista uvek, ima ih i danas još više, ali i mnogo onih, skromnih, koji nemaju osnovno za život, za zdravlje. 

Što se tiče poruka i nedostatka razgovora, to je tačno.