уторак, 17. октобар 2017.

Jedna poznanica i Fb prijateljica objavila svoje fotke, u poseti crkvi Gračanica u Trebinju.
Zaista sam iznenadjena. Postoji i jedna u okolini Valjeva. Zapravo je postojala. Skoro je potopljena nekim ćudljivim vremenom i promenom toka neke reke obližnje.
No, da se vratim na trebinjsku.
Gračanica Trebinje? Bože, koliko li ima Gračanica najednom?!
Hram, kao hram je lep. I volim kad ljudi odlaze u crkve, posećuju ih. Nego ...
Sad si me podstakla na razmisljanje! Šta znači ta reč gračanica, kad je toliko popularna?
Verovatno potiče od reči Grah. Gračanica bi po tome mogla biti mesto gde se uzgaja grah, tj. Pasulj. "Pasuljara". Ili posuda u kojoj se sprema grah. Nešto kao ono bugarsko-makedonsko " gravče na tavče"...koje ja često obrnem, "tavče na gravče" :-) sasvim spontano, slučajno, dok ne naučih šta je tavče, a šta gravče.
'Ajd' da razmišljam dalje i analiziram pojam.
Pasulj ili grah je u zadnje vreme, zadnjih par godina roba na ceni. Skup prilično. Mada, sad uvoze nekakav iz Kanade i od drugde, pa je cena nešto oborena. Čak nam serviraju po radnjama i neki vrlo jeftin plastikaner, kao od plastike da je napravljen, okruglog, pljosnstog, velikog zrna, bele boje, pa još kao lakiran, u punom sjaju, koga možemo glat nazvati "metalik"!
Ali, generalno, pasulj se smatra prostom hranom. Postoji i izreka u Srba "Prost k'o pasulj".
Pa, kako onda protumačiti tu "gračanicu"?! Koga ta reč karakteriše? Koga označava?
Moram razmisliti još malo, ništa pametno mi ne pada na pamet. Sem, možda, da je crkva podignuta na nekom mestu gde se uzgajao pasulj, na nekoj pasuljari.
Ili su je podigli neki iz "loze" pasuljara, onih koji su gajili pasulj.
A možda je i u pitanju neka prosta loza tih ktitora ili čak prostačka. Pre će biti prosta, u smislu da nije plemenita loza u pitanju, nije plemićka, aristokratska.

Нема коментара:

Постави коментар