субота, 25. мај 2024.

"Na ovaj svet, go si doš'o, go ćeš i otići..."

 

"Na ovaj svet go si došao, go ćeš i otići, 



Da, tačno, samo donekle. Došli smo da živimo, da rastemo, da nešto naučimo, da i mi nekog nečem naučimo, da uživamo u životu ovde i sada, tokom tog našeg života, da nam neko u svemu tome pomogne, da i mi nekom pomognemo u njegovom životu i njegovom rastu, da ostavimo nekog i nešto iza nas, da potvrdimo naše postojanje, naše bitisanje, naš boravak na ovoj planeti Zemlji. A tu tvoju priču su smislili neki, koji žele da sve na Zemlji prigrabe za sebe i svoj užitak što lakše, da ih niko u tome ne ometa.

уторак, 7. мај 2024.

Vaskršnji Utorak

 Ne mogu ostati ravnodušna. Ovo moram podeliti sa Prijateljima. 

Danas je treći dan Vaskršnjeg Praznika, Svetli ili Vaskršnji Utorak.

Danas sam radila, pre podne. 

I sem dve dame, jedne srednjih godina i posle par sati još jedne zrelih godina, koje rekoše pri ulasku u radnju "Dobar dan. Sretan Praznik" (makar i toliko, vrlo prijatno za uši i dušu) niko nije ni pomenuo Praznik, a kamoli rekao "Hristos Vaskrse". 

Čudan neki narod živi na tom Novom Beogradu. 

Ne mogadih da ostanem ravnodušna, pa to rekoh i dami zrelog doba. 

I ona je prokomentarisala "Ovo ovde je neki vrlo čudan narod, zar ne?". 

Jeste, rekoh, sve neki partizani. 


Ono što nisam dalje komentarisala, a smatram ispravnim,  jeste da je krajnje vreme da se shvati i razjasni jednom za svagda, da su Srbi, Srbijanci, kako god, Pravoslavni Narod, a Srbija, njihova država Pravoslavna zemlja. I da treba da se u njoj poštuju prevashodno Pravoslavni praznici. 

Od davnina u drugim zemljama, katoličkim se poštuju katolički praznici, kao državni praznici. Po Sloveniji i Hrvatskoj napr., još u vreme Tita i socijal komunizma, pa na ovamo. Čak i Dan mrtvih, kada ništa ne radi u tim zemljama, ne samo Božić i Uskrs. 

Krajnje je vreme da se i u Srbiji postave stvari na svoje mesto i umesto neke sekularne (kojoj pripadaju Romi) postane konačno Pravoslavna zemlja, uz svo poštovanje drugih naroda i drugih veroispovesti. Samo mora da se zna ko je gazda u ovoj kući, čiji je ovo matični dom, zapravo, a ko su dođoši, gosti, kojima je ukazana čast i poverenje, da žive sa domaćinima na ovom tlu. 

Ne znam kako će ko ovo da shvati, ali ovde nema ni mržnje, ni rasizma, samo mora neka hijerarhija da se uspostavi. 

Ima ovde puno nacija i nacionalnosti, ali država je Srbija, po Srpskom narodu, a ne po tim ostalim davno ili skoro pridošlim narodima. 


Neprihvatljivo je da više volimo, više cenimo i više poštujemo tuđe, običaje, predmete, tradicije, nego naše. I to nije ni tačno. 

Neki nam stalno nameću, ubeđuju, pa na neki način i primoravaju da više volimo tuđe od svojeg. Ali, ako dublje zađemo u analizu, ti "Srbi", koji pljuju po Srbiji, koji podcenjuju, kritikuju i omalovažavaju sve srpsko, to su upravo oni, koji žive na ovom tlu, asimilovali se, čak i imena prilagodili, ali su zapravo drugih nacionalnosti i kao takvi punih usta kritikuju sve u ovoj državi. Ništa im ne odgovara. Ne razumem zašto ne napuste ovu zemlju kad im ništa nije po volji. 

To su ljudi, koji vrlo temeljno i dugoročno podrivaju i uništavaju i ovu državu i ovaj srbijanski narod. 


недеља, 7. април 2024.

Društvene Mreže

 FB je društvena mreža. Još ako vam/nam je i profil javni, a ne ograničen samo na FB prijatelje, dostupan je svima, celom Svetu, kao i sve naše objave. 

Stvar je samo u tome, da naše objave se ne mogu zloupotrebljavati, niti upotrebiti protiv nas. Imamo ljudska prava da iskažemo naša mišljenja po raznim pitanjima i temama. Može svako da sheruje vaše/naše objave, što je u mnogim slučajevima i dobro i korisno. I tu nema nikakve privatnosti. Za privatnost morate/-mo ograničiti vidljivost našeg profila samo na prijatelje. A ako nešto želimo zadržati, spasiti od zaborava, a ne želimo baš objaviti/podeliti ni s FB prijateljima, postoji opcija "samo ja". I ta objava nije dostupna nikome sem nama samima. 

I eto zaštite privatnosti. 

Sve drugo je gubljenje vremena. 

Ne znam koju tačno korist ima taj neko, ko nam plasira ovakvu objavu "zaštite" s vremena na vreme, ali neka korist njemu lično svakako postoji. Vama/nama sigurno ne baš značajna.

четвртак, 8. фебруар 2024.

Generacije ...

 

Pa kažu: 

Gen. 1925-45., Tiha ili Skromna Gen. 

Gen. 1946-1964. Baby Boom Gen. 

Gen. 1965-1980. X Gen. 

Gen. 1981-1996. Y Gen. Milenijumska

Gen. 1997-2012. Z Gen. 

Gen. 2013.-2025. Alfa Gen. 


Generacija 1980.ipak pripada narednoj, Y, tehnološki napredna.
Lično sam Baby Boom ❗❤️ I tehnološki napredna. Žao mi je da u vreme mog detinjstva nije postojao Internet i komp, Lap top, Smart mob ...
a odrasli nisu uvek umeli da mi odgovore na sva pitanja raznih tema, koje su me zanimale.
Sve je stvar interesovanja, a ne doba u kome ste rođeni.
I Baby Boom prolazi kroz gubitak posla, klimatske promene, nepoštovanje starijih od strane tih mladjih generacija i mnogo drugih teškoća i nedaća na domaćem i svetskom nivou.


уторак, 30. јануар 2024.

Palamuđenje

 

Opet pamamuđenje o tome, kako ne treba da imamo prohteve ni šelje, sem da se grlimo, ljubimo i žetamo po prirodi. 🤮

Pa, niko vam ne brani. Oslobodite se svog bogatstva, sve imovine, sem nečeg neophodnog i živite baš tako kako želite. 

Svako ima pravo da ima svoje vizije sopstvenog života i da živi po svojoj zamisli i svojim željama. 

Nismo svi isti, niti ćemo biti. I nemamo svi ni iste imovne karte, ni iste uslove života, ni isti standard, mi iste potrebe ni želje. 

I ne treba da nameće i drugima naše ideje i želje, već da živimo i pustimo i druge da žive. 

Ja bih ipak da proživim tih narednih 100 godina u izobilju, da svega imam koliko mi je potrebno i da mi uvek još i pretekne. A drugi kako hoće.

субота, 20. јануар 2024.

Konj, Konjušar i Napojnica

 

Kažu: 

Uvek je na svetu bilo, a uvek će tako i biti 

konj vuče, a kočijaš prima napojnicu. 


Slažem se: 

Tačno. ALI (❗) taj kočijaš itekako vodi brigu o tom svom konju, hrani ga, mazi, timari, pokriva, odmara ga, obezbeđuje mu i brine o prostoru u kome boravi taj konj, da ima dobru, čistu i suvu postelju, zdravu vodu i dobru, zdravu i obilnu hranu. Izvodi ga u šetnju, na vazduh, trenira ga. A sve zarad toga da ga taj konj još dugo dobro služi. 

Znači, kočijaš deli napojnicu sa konjem, a ponekad/često, konj dobije veći deo te napojnice od konjušara.
Konj gazdi služi, a gazda konja opslužuje❗
To je jako važno zapamtiti❗💁


понедељак, 1. јануар 2024.

Razlozi

 Razlozi  

                            (11.jul.23.) 


1* Podmirenje i oslobađanje od svih kredita i otplata, rata za bilo šta što imam.

2* Kupovina dobrog, jakog, izdržljivog auta, sigurnog na svakom putu/terenu.

3* Izgradnja kuće po mom nacrtu i potrebama, a da bude Ytong gradnja. Kažu da svako treba da izgradi jednu kuću u životu. Želim i ja jednu moju da izgradim.

4* Kupovina ili izgradnja kuće na moru za zdravlje, za letovanje/zimovanje moje i moje dece, unučića, praunučadi,  po mogućstvu u Grčkoj, na Halkidi, na II prstu, strana prema Athosu. I za turizam, dodatni prihod za egzistenciju i razne potrebe.

5* Da bude novca za Hodočasna putovanja i obilaske Svetih mesta po Svetu.
Na prvom mestu Света Земља
-12.09./20.09.  40.000дин. + 685€, Jerusalim, Vitlejem i dr.

6* Ako bude novca i za sređivanje ove postojeće kuće, za turističke svrhe, za dodatni prihod za egzistenciju i razne potrebe, bilo bi dobro. A ako nema dovoljno, onda da se ova kuća uspešno i lako proda.

7* Za obilazak manastira i crkava po Srbiji i darove i pomoć, kojima je od njih potrebna u novcu i/ili darovima.

8* Za obilazak manastira i crkava po Rumuniji, Rusiji, Moldaviji,  Makedoniji, Grčkoj, Gruziji, Jermeniji, Italiji/Bari i drugim zemljama.

9* Za dobročinstva običnom, nesvetovnom narodu u nekoj nevolji.