понедељак, 13. новембар 2023.

Kućni Bog, prisluškivanja

 Prisluškivanja 

Podrška toj ženi, Nataši Prišić❗

A što se tog prisluškivanja preko struje tiče, bilo je toga i ranije, u vreme JBTita. Ko, gde i zašto, o tome bi morali da pričaju neki drugi, bolje upućeni. Mi, ukućani, smo se tome smejali i to povezali sa Lar-om, tzv. "Kućnim Bogom". Istoričari i istoričari umetnosti bi trebalo to bolje da znaju. Po soliterima su se mogli čuti čudni šumovi, mrmljanja neka, iz nekih utičnih mesta po stanu, najčešće u kuhinji, kad u stanu i zgradi zavlada skoro apsolutna tišina, tokom dana. Slično vodovodu po vertikalama po kupatilima, napr. gde ste mogli prosto i razgovarati sa komšijama u vertikali, preko metalnih tuš ručki... 


... Metal, a i voda su odlični provodnici. Pa, sa naponom struje se može i pojačati napetost kod ljudi ili smanjiti napetost, preko elektromagnetnog polja, koje se tu tada stvara. Možda nekom ovo glupo zvuči, ali stanovi su puni armature, pa metalne opreme, šporeta, frižidera, radijatora, instalacija, stočića, stolica... A Čovek je satkan 70% od vode, kako nauka tvrdi. Ako tome dodamo i gvožđe, koga imamo u organizmu, u krvi, u mišićnom tkivu, pa bakar i druge metale, minerale, lako je povezati uticaj struje i el.magnetnog polja na ljudski organizam. Neko će reći da su to male količine. Mali smo i mi. One su taman proporcionalne našem telu, našoj zapremini i svrsi. Zato struja može biti i korisna za Čoveka i lekovita, ali i vrlo štetna po njega lično.  I eto ujedno i objašnjenja za bezbožnike, zašto se u Sv Pismu kaže da je Čovek od zemlje napravljen i da će jednog dana da se vrati u zemlju i pretvori u prah, tj.da se razloži na proste činioce. No, to je sve sad neka druga tema. 

Nataši Pršić želim da se njoj i njenoj porodici u najskorije vreme vrati mir u život i veliko rasterećenje. 


"Ko ima, daće mu se"

 Slušam pažljivo, oče Peđa ovu besedu.Slažem se sa mnogo toga i vičem Bravo❗mada znam da me ne čujete. 

No, jedna stvar me posebno privuče, svaki put kad to čujem, a čujem je često i u mojoj i u drugim crkvama, bogomoljama. 

A to je "Ko ima, daće mu se". 

Zanimljivo da crkva propagira, uči nas veri, duhovnom, ispred materijalnog, ali kad dođe do ove misli, ove zapovesti Božije, tu svi padaju. I sveštenstvo. Tu svi pomisle isključivo ili bar 80%  na materijalno. I ko ima, ko je bogat, daje mu se još ili grabi sam još, ostavljajući mnoge u bedi i siromaštvu, pravdajući to tom "promisli Božijom". 

Niko to ne povezuje sa duhovnošću. 

A to "ko ima, daće mu se"  može se odnositi i na: 

*Ko ima hrabrosti da traži, daće mu se to što potrebuje, želi.

*Ko ima želju, volju, daće mu se mogućnost, snaga, sredstvo, da to i ostvari. 

*Ko ima malo, siromaštvo, bedu, daće mu se blagostanje. 

*Ko ima želju za dugim životom, daće mu se. 

*Ko ima znanja, daće mu se prilika, mogućnost, da iznese svoje znanje, da poduči, nauči i druge. 

*Ko ima bolest neku, daće mu se ozdravljenje. 

*Ko ima problem, daće mu se rešenje, pomoć. 

*Ko ima talenta, daće mu se prilika da ga iskaže ili će mu se dati još talenata, ako mu dobro ide.

*Ko ima ... Daće mu se .... može da obuhvata mnogo toga. I toga treba da budemo svesni, nije samo novac i bogaćenje finansijsko u pitanju.  


Za oca Ivana

 

Pomaže Bog, oče. Pozdrav vama i vašim gostima. Divnih stihova se naslušah. Bravo za Milorada. Hvala za Akatist Sv. Spiridonu Čudotvorcu, u kome učestvovah kako ste i savetovali.
Slušam pažljivo ovaj zanimljiv dijalog vaš sa Veroučiteljem. Ako je od pomoći, dodala bih važnu činjenicu, vezano za "Brak ili Monaštvo". Svi politički sistemi se slažu u jednom,  a vera pre svih govori o tome da je (Sveta) Porodica osnov Društva.
Zato se savetuje da se bira ili Brak i uz Božiju pomoć i Sv.Duha Gospodnjeg, širenje te Porodice ili Monaštvo, koje takođe spada u Sestrinsku ili Bratsku Porodicu, zajednicu. U oba slučaja povremeno se treba malo osamiti, preispitati sebe u miru, natenane, a biti i sa Bogom, u "dosluhu" i u  molitvi. Tako se, po meni najbolje pune baterije koje život znače. Mada, to zajedništvo takođe ima poseban i nenadoknadiv značaj u svakom pogledu, ako smo u jednoj složnoj, harmoničnoj zajednici.
Neka Gospod oprosti ako u nečem grešim. Ostajte s Bogom. 

(za oca Ivan)

среда, 8. новембар 2023.

E, dobro jutro, momče!

 E, dobro jutro, momče! 

U toj Americi (a i šire) najbogatiji su upravo Jevreji. A kod koga je kapital, taj gazduje i diriguje. Kad pričate o toj Americi mislite na to. 

Jevreji nemaju problem sa kreditima, niti sa nemaštinom ni bedom. Beda je rezervisana za nas. Ti su se nakrali i pokrali gde god su šta stigli po Svetu, pričajući bajke o svojoj prošlosti i svojim bogatstvima u prošlosti. A bili su sirotinja i beda. 

Bog ih je prokleo da lutaju po svetu, jer nisu svog sunarodnika Isusa Hrista, Sina Božijeg, priznali. 

I koje su oni to bogatstvo mogli poneti na nekakvim bisagama nekog magarca, konjića, kamile? Krenimo samo od toga. Za pametnog dovoljno. 

Bili su oduvek zelenaši, tj fariseji i kao što rekoh, književnici. Izmišljaju bajke i priče i pričice za zamajavanje naroda, da ga lakše obrlate i ojade.. 

Greh, Kajanje, Ispovest,

 Greh, Kajanje, Ispovest,


Slušam toliko gluposti i nebuloza non-stop i onda shvatam zašto kažu da je narod stado ovaca, a Hristos Pastir. 


Dok samo slušaš i pamtiš i ponavljaš reči, onako, bez razmišljanja, dotle je dobro, dotle i jesi ovca, slovesna il' beslovesna, svejedno. Zapravo tačnije slovesna, ako si pismen, beslovesna, ako si nepismen. 

Čim uključiš mozak i razum, javlja se revolt, zaprepašćenje, logika se buni, ne dozvoljava mozgu da to prima smireno. 


Kažu, Sveto Trojstvo su Gospod Bog Otac, Isus Hristos i Sveti Duh, da bi odmah preinačili to u 3u1, poistovetili to sa kesicom Nes kafe. 


Ma, nismo mi ni ovce, mi smo u tom slučaju papagaji, a Hristos nije pastir, već čuvar i odgajitelj papagaja. I reč Odgajitelj sama za tebe sve govori, Od.gaj.itelj.


Zato, valjda i postoji titula Papa i ime Gaj, poput Gaj Julije Cezar ili Gaj Oktavije, Gaj Oktavijan Avgust, Ljudevit Gaj Posavski i drugi. 


Nego, da se vratimo suštini. 

* Kažu da je Hristos preuzeo sve grehe ljudi na sebe

* Ujedno govore da smo svi mi na Zemlji (i dalje) grešnici 

* Svetlost od Svetlosti, od živoga živ, od života život 


~~~~~~~~~~~~~~ 


Greh, Kajanje, Ispovest,


* Kako se pravilno Ispovedati? 

* Kako se Pričesti, ako se ne kaješ za neko učinjeno delo, jer smatraš da je to Ispravno, koliko god to nekog povredilo ili ne? 

* Reći javno neko svoje zapažanje ili samo u uskoj zajednici ili u 4 oka ili ćutati i držati to nezadovoljstvo u sebi i praviti se (glumatati) da je sve u najboljem redu? 

* Jesmo li mi (crkva) Sekta, zatvorena grupa ili treba da širimo Hrišćanstvo? 

* Šta je tu pogrešno, ako javno primetimo neke nepravilnosti, neke greške pojedinaca u crkvi? 

* Zašto moramo da slušamo svake Nedelje, svakom prilikom, od sveštenika kritike, osude na naš račun, na račun Naroda, o tome kako se retko dolazi u crkvu, kako se retko Pričešćuje, kako ne treba trčati za novcem, bogaćenjem, Mi, koji uglavnom redovno posećujemo crkvu i liturgije? 

Oni, koji dolaze par puta godišnje i tako nisu tu prisutni. 

A od nas se očekuje da dajemo priloge i uredno skupljaju prilozi. 

A ti, koji trče za novcem i bogaćenjem ionako dođu samo par puta godišnje, za Badnje Veče, neki i na Božić, na Veliki Petak, na Vaskrs, na dan Slave Crkve i svoje Krsne Slave da im se Osvešta Slavski Kolač i žito. Tada daju pozamašan Prilog i oni su zapaženi, darodavci, poštovani i cenjeni od strane crkve. 

Na jednu moju primedbu vezanu za bogat poklon za obnovu manastira (Kastaljan), da time neko želi da okaje svoje grehe, da se "opere" pred Bogom, jer odakle mu toliko novca u današnje vreme za te svrhe da izdvoji, a nije baš od vernika, koji trče u crkvu, koji redovno prisustvuju liturgijama, koji se Pričešćuju, rečeno mi je " Mi (crkva) ne ulazimo u to, u poreklo tog novca, ni bilo kog poklona. Mi prihvatamo sa zahvalnošću svaki poklon, svaki dar. A Gospod o tome vodi brigu." 


Ja u Boga verujem. I u Presvetu Majku Bogorodicu i u Vasilija Ostroškog, koji su mi se javili i pomogli svako na svoj način. Poštujem i druge svece i klanjam im se. Naravno, i u Isusa Hrista i sv. Tomu, poštujem i sv. Marka i druge. 


...  ...  ...




уторак, 7. новембар 2023.

Rudno bogatstvo i pohlepa

 

Pa baš nisam oduševljena. Zašto postoje sefovi po bankama, firmama i po kućama, u kojima ljudi čuvaju neke svoje dragocenosti⁉️ Što to ne okače na ulazna vrata ili kod vrata, da vide svi koji uđu u taj dom❓ Valjda zato što je to neka njihova vrednost, bogatstvo, imetak. Tako je i sa rudnim bogatstvom. Samo glupaci ili oni koji se na mišiće, laktanje i spoplitanje drugih dočepaju neke moći i vlasti i ne misle dobro ni toj zemlji, državi, niti tom narodu, gledaju kako da je iskoriste što više i što bolje zarad ličnih interesa,  takvi će sve na i pod zemljom rasprodati i upotrebiti, iskoristiti. Strašno‼️

петак, 3. новембар 2023.

Prognoze/obećanja vlasti o visini penzija/plata


Može biti. Samo niko nije precizirao koliko će tada biti cena struje, vode, gasa, goriva, telefona, interneta, niti potrošačke korpe❗ 

Ne zaboravimo, mi koji smo rođeni, sada već u prošlom veku, da smo svi bili u jednom periodu života ne samo milioneri, nego i milijarderi❗a nikad siromašniji ni jasnije živeli nego tada. 

To, kolika će biti prosečna (plata) penzija u budućnosti, nama je nebitna prognoza, obećanje. Bitno nam je kakav ćemo imati kvalitet života, kakav standard sa takvom (platom) penzijom. Jer, kad god čujem da će penzije povećati x/y%, samo se pitam šta će i koliko poskupeti i hoću li uspeti da podmirim sve troškove i da se prehranim. A o letovanju, moru, Banji ne smem ni da razmišljam, zarad zdravlja srca i da mi pritisak ne skače u nedogled zbog nerviranja i tuge što to sebi neću moći da priuštim. 

Prijavila sam se ove godine prvi put za voucher za banju, na nagovor poznanice i dobila sam, na samo 5.000.- din. I naravno, otkazala Re:, jer sa tim parama ne mogu ni kod Gige u šupi da jesenujem. To je dovoljno za prevoz u oba pravca i da se nešto prezaligaji u putu i popije kafa/čaj, u oba pravca. Za smeštaj, hranu, medicinske usluge ne preostaje ništa. 

Čuvaću ovaj voucher za uspomenu na ovu umišljenu i potpuno deplasiranu  vlast. 

~~~~~~~~~~~~

Potpuno nam je nebitna prognoza kolika će biti penzija/plata. Bitno nam je jedino kakav će nam biti kvalitet života, standard uz takvu penziju/platu. Hoćemo li moći da podmirimo sve troškove, struje, vode, gasa, grejanja, telefona, interneta, poreza i da se prehranimo❗ Hoćemo li imati nešto više od života, letovanje, zimovanje/jesenivanje, more i banje, uz medicinske tretmane. Hoćemo li moći deci i unucima, a neki od nas, Bogu Hvala i praunucima da priuštimo rođendanski poklon i/ili božićni, vaskršnji, slavski, školski ... Ili da proslavimo sopstveni rođendan, krsnu slavu, Božić, Vaskrs, da odemo na neko pokloničko putovanje...

Ne zaboravimo da smo u jednom periodu života, mi rođeni sada već u prošlom veku, bili svi u državi Srbiji ne samo milioneri, nego i milijarderi, a da nismo nikada bili siromašniji, ni jadniji. 

Kad god čujem da će penzije povećati x/y% odmah se zapitam šta poskupljuje i koliko⁉️ Struja, voda, gas, gorivo, telefon, Internet, prevoz ili potrošačka korpa, namirnice, hrana, kućna hemija i sredstva za ličnu higijenu⁉️ Ni malo se ne obradujem. 

Što se banje tiče, ove godine sam se prvi put prijavila za voucher za banju na nagovor poznanice. I dobila ga. 

Naravno, morala sam otkazati Re:, jer sa 5.000.-din. ne može se jesenovati ni kod Gige u šupi,   dovoljno je samo za prevoz u oba pravca i da se nešto usput prezalogaji i popije kafa/čaj/sok u oba pravca. 

Čuvaću ga za uspomenu na ovaj period mog života i na ovu umišljenu i deplasiranu vlast.