Zbuniše me neke mlade mame svojim objavama i komentarima. Pričaju o nekakvoj depresiji i psihičkom stanju u vreme trudnoće, a pre svega po porođaju ⁉️
Devojke, sorry, ne razumem vas uopšte. Kakva porođajna depresija? Jeste želele to svoje žgepče ili vam se tek tako, slučajno dogodilo? Ako ste želele porod, bebirona, onda nema mesta nikakvoj depresiji. Onda ste srećne i zadovoljne. Malo zbunjene, jer je to nova uloga u vašem životu, ali ima priručnika, saveta babica i pedijatrijskih sestara na terenu (bar je bilo "u moje vreme"😂 u Bgd), sa savetima za mame, porodilje i bebe, po izlasku iz porodilišta, kućne posete, pa lekari, pedijatri i vaši ginekolozi. Znači, niste same. A tu su i neizostavne majke, bake, tetke, prijateljice koje su se pre vas porodile i prošle sve to što se vama događa i što vas tek čeka... U ovo novije doba, kako vidim, postoje i sajtovi sa savetima trudnicama i porodiljama.
Telo, kao telo svake žene, majke. Ne zove se trudnoća džabe "drugo stanje". Zaista je drugo stanje. Deformiše se figura, dobija se često i previše kilograma. Ja sam u prvoj pred porođaj imala 91, a pred drugi 95 kg, a krenula sa 62. I oba puta sam u roku od nekih 8-9 meseci vratila svoju kilažu, bez nekih drakonskih mera i drastičnih dijeta. Na porođaju se izgubi nekih 14kg.
Strije❓ Glupo je o tome razmišljati. Ima mladih devojaka, kojima se pojave strije na nekim mestima i pre udaje i pre trudnoće, a nisu bile ni predebele, niti držale dijete da oslabe.
Najbitnije posle porođaja, po starom pravilu jeste da prvih 40 dana nemate odnos, to je jako važno zbog ženskog zdravlja, ponovnog pravilnog skupljanja materice.
Vi ste pomogle jednom novom životu da ugleda svetlost dana. Vi ste dobile jedan izuzetno važan zadatak da to malo stvorenjce odgajate, vaspitavate, da brinete o tom novom životu, pomognete mu da se razvija, raste, bude zdravo i napredno. Pa zar to nije predivno⁉️ Ne treba da budete razmažene i sebične, treba da prihvatite tu novu vašu ulogu sa radošću i shvatite kao izuzetan Božiji Blagoslov i budete ponosne na to i da date prednost svojoj bebi i nju gurate u prvi plan, a ne sebe. Treba da stalno imate na umu da jeste naporno biti dostupan tom malom stvorenju svaka 3 sata tokom 24sata/dana, ali da je to vrlo privremeno, prvih mesec dana, a ako je beba dobro napredovala u prvom mesecu, prve sledeće noći joj ukidate jedan ponoćni obrok, bez obzira da li se ona buni ili ne. Ako se budi i buni, plače, to će potrajati 2-3 noći i kad shvati da neće dobiti obrok, prestaje da se budi u to vreme. Mene je savetovala dr.pedijatar moje dece i samo su se jedne noći probudili za taj obrok i kad ga nisu dobili, više nisu ni tražili.
I tako, žrtvuje te se još dok napuni 3 meseca i ojača bebi vrat i očvrsne glavica. Posle 3 meseca sve je lakše. Onda dolaze zubići i kenjkavost, pa sa 6 meseci sedenje, a uz sedenje dolazi i miša, što dodatno vama olakšava posao, sa 9 hodanje. Između, prve reči i govor ... i sve je to slatko i zabavno i sve olakšava i bebi i vama život. I tako do godinu dana. Posle prve godine sve je mnogo, mnogo lakše. Šta je godinu dana u odnosu na ceo život? Šta je godinu dana u odnosu na radost, koju vam to stvorenje svakodnevno pričinjava svojim napretkom?
A sve vreme ste angažmanom oko bebe i nekim neprospavanim noćima, skinuli i koji višak kg i doterali liniju. Osećaj hroničnog umora se javi periodično, ali ako niste samohrani roditelj, obaveze i brigu partneri dele, kao i radost i zadovoljstvo.
Nema tu mesta nikakvoj depresiji.
Imate na umu sve vreme i da niste ni prva, ni poslednja žena, koja je postala majka. Toliko žena se pre vas porodilo i preživele su taj čin i odgajile svoju decu, pa kad su sve one mogle i vi ćete.
Moja životna filozofija je bila, da bi se plod u meni lepo, pravilo i zdravo razvio, moram mu pružiti sve neophodne elemente kroz raznovrsnu hranu, iće i piće, miran život, bez stresa, koliko god je to moguće.
Gospod Bog mi je još dodatno u tome pomogao, pa nisam mogla smisliti miris kafe niti duvanski dim iako sam kafu obožavala, a bila i pušač. U trudnoći sam povraćala na te mirise, tako da nisam ni pušila, niti kafenisala.
Bitno je osluškivati potrebe bebe, ali i potrebe svog organizma. Veoma je važna dobra organizacija dana, tj. vremena i posla, obaveza.
Нема коментара:
Постави коментар